Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Historia szkoły

Historia Szkoły Podstawowej w Paprotni

 

      W roku 1919 w Paprotni zrodziła się skromna, trzyletnia szkoła podstawowa, której pierwsze lekcje odbywały się w prywatnych domach. Okoliczności były trudne, ale nauka trwała. W latach 1945-1946, w wyniku zmian powojennych, szkoła została przekształcona w czteroletnią placówkę, a jej uczniowie, mimo skromnych warunków, otrzymali nowe możliwości edukacyjne. Zdecydowana większość tego rocznika kończyła naukę w czwartej klasie, lecz niektórzy, jak pani Maria Klimas, pan Ryszard Miętkiewski czy pan Julian Markiewicz, podjęli dalszą naukę w sześcioklasowej szkole w Krzymowie.

        Na początku nauka odbywała się w czterech domach: u państwa Uznańskich (gdzie wejście do szkoły mieściło się od strony ulicy),

u państwa Topolskich, u państwa Lorkowskich oraz u pani Mazur. Przez wiele lat szkołą kierował pan Antoni Czarkowski, który pełnił tę funkcję od 1920 roku do 1961 roku. Jego staraniom zawdzięczamy budowę nowego budynku szkolnego, który oddano do użytku 23 grudnia 1958 roku. Pierwsze lekcje w nowym gmachu rozpoczęły się 8 stycznia 1959 roku, a rok szkolny 1958/1959 był pierwszym,

w którym absolwenci kończyli siedmioklasową Szkołę Podstawową w Paprotni.

      W 1956 roku powstała w Paprotni szkoła przysposobienia rolniczego, której celem było nauczenie młodzieży praktycznych umiejętności gospodarowania. Zajęcia prowadzone przez absolwentów Akademii Rolniczej cieszyły się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród tych, którzy nie ukończyli jeszcze szkoły podstawowej. Inicjatorem tej szkoły był pan Wiesław Siwiński, nauczyciel, który później zdobył tytuł profesora nauk o kulturze fizycznej.

      Lata 1961-1965 to okres, w którym szkołą kierował pan Stanisław Łępecki. Od 1965 roku funkcję kierownika objęła pani Anna Klnalska-Szafrańska. W tym samym roku nastąpiła kolejna zmiana, kierownikiem został pan Jan Pałasz. Pełnił tę funkcję do 1970 roku.

W roku szkolnym 1968/1969, w czasie jego kadencji, po raz pierwszy absolwenci opuścili ośmioklasową szkołę. W 1970 roku kierownictwo szkoły przejęła pani Wacława Pałasz, która z determinacją dążyła do rozwoju placówki, realizując m.in. rozbudowę placówki. W 1972 roku zmieniono funkcję kierownika szkoły na stanowisko dyrektora.

      W 1977 roku powstała sala ogniska przedszkolnego dla sześciolatków, a w kolejnych latach rozbudowa szkoły nabrała tempa. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pani dyrektor Wacławy Pałasz i Komitetu Rozbudowy w latach 1985-1990 w czynie społecznym wzniesiono fundamenty nowego budynku.
         W 1992 roku zakończono budowę dwóch pomieszczeń dla oddziału przedszkolnego, co pozwoliło przenieść zajęcia do samej szkoły. Kolejna część rozbudowy miała miejsce w latach 1995-1996, kiedy to przeprowadzono generalny remont starej części szkoły

i dobudowano nowe skrzydło z salami lekcyjnymi, biblioteką oraz toaletami.

       Rok 1996 był szczególnym momentem w historii szkoły, ponieważ 1 września uczniowie rozpoczęli naukę w nowej, wymarzonej szkole. Oficjalnego otwarcia dokonali Kurator Oświaty w Koninie, pan Tomasz Olejniczak, Wójt Gminy Krzymów, pan Tadeusz Jankowski, oraz wykonawca prac, pan Sylwester Sipa. Wówczas dyrektorem szkoły była pani Bożena Hodlik, która w 1998 roku rozpoczęła III etap rozbudowy – budowę sali gimnastycznej z zapleczem. Sala została oddana do użytku w 1999 roku, a szkoła zyskała oficjalnego patrona – Jana Brzechwę.

       Zmiany w systemie edukacji, związane z reformą i powstaniem gimnazjów, sprawiły, że Szkoła Podstawowa w Paprotni przekształciła się w ośmioklasową placówkę. W 2002 roku, dzięki inicjatywie pani dyrektor Bożeny Hodlik, powstała pierwsza sala komputerowa. Zmodernizowano również plac zabaw, a w ramach projektów unijnych zorganizowano dodatkowe zajęcia, w tym języki obce, terapię, gimnastykę korekcyjną i treningi karate.

         W 2016 roku szkoła jako pierwsza w gminie Krzymów wprowadziła dziennik elektroniczny. Kolejna reforma edukacyjna, która miała miejsce w 2017 roku, ponownie przekształciła szkołę w placówkę ośmioklasową. 2019 rok był czasem pożegnania pierwszych absolwentów ósmej klasy po dwudziestoletniej przerwie.

      W kolejnych latach szkoła wzbogaciła się o nowoczesne urządzenia sportowe, a w 2019 roku na stanowisko dyrektora powołano panią Elżbietę Śmigielską, która kontynuuje tradycję rozwoju szkoły.

      Siedemnastego czerwca 2024 roku pani Danuta Mazur, Wójt Gminy Krzymów,  podpisała z Katarzyną Fryzą, Starostą Konińską, akt notarialny,
na mocy którego Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Paprotni wraz z przyległym do niej gruntem stały się własnością gminy.

        W 2024 roku dyrektorem na drugą kadencję została pani Elżbieta Śmigielska, a funkcję wicedyrektora zaczęła pełnić pani Karolina Doleżko, absolwentka tej placówki.

       Dzieje szkoły w Paprotni to opowieść o nieustannym dążeniu do rozwoju, o pokonywaniu trudności i otwieraniu nowych perspektyw dla kolejnych pokoleń uczniów. Z pewnością przed nami jeszcze wiele wyzwań…

Data dodania: 2022-11-14 15:58:10
Data edycji: 2024-12-08 20:21:09
Ilość wyświetleń: 642

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej